Priopćenje za roditelje, medije i zainteresiranu javnost
Autor: Davorka Bačeković-Mitrović, 22. 2. 2018.

Poštovani roditelji,

već sam dva i pol mjeseca, kao što vjerojatno znate, na bolovanju.
Danas mi je uputila mail novinarka RTL-a Leona Šiljeg, ali nije objavila moje potpuno priopćenje za javnost, što sam od nje tražila.

Evo njezinih pitanja:
From: Leona Šiljeg <Leona.Siljeg@rtl.hr>
Sent: Thursday, February 22, 2018 10:17:34 AM
To: Davorka Bačeković-Mitrović
Subject: UPIT RTL TELEVIZIJE

Poštovana,

Za središnju informativnu emisiju RTL Danas molim Vas izjavu ili pisano priopćenje na sljedeća pitanja:

Kada i zašto je kuhar Mario Lamešić u Vašoj školi dobio otkaz?
Liječnici i on tvrde i imaju potrebne nalaze da nije zarazan i da može raditi posao koji je do sad radio, koji je razlog zašto ga ne obavlja?
Postoji li mogućnost da ga se prebaci na neko drugo radno mjesto u školi, kad već ne obnaša posao kuhara?

Za bilo kakva pitanja, slobodno me kontaktirajte na 091 4826 480.

Unaprijed hvala na odgovoru.

S poštovanjem,

Poslano s mog mobilnog telefona Huawei

Leona Siljeg
Journalist/Reporter

RTL Hrvatska d.o.o.
Krapinska 45
HR-10000 Zagreb

T: +385 1 3660 208
M: +091 4826 480
F: +385 1 3660 209

E: Leona.Siljeg@rtl.hr

Moj odgovor:

Poštovana,

izuzetno mi je žao što se javni medijski prostor koristi za širenje neistina i dezinformacija.
Kuhar Mario Lemešić nikada nije dobio otkaz u II. osnovnoj školi Bjelovar, niti je to ikada bila inicijativa uprave škole (niti moja osobno). Nadalje, roditelji informaciju o njegovom zdravstvenom stanju nisu dobili od mene kao ravnateljice škole, što je kao neistina navedeno u "24 sata", a o tome imam i presudu Upravnog suda u Zagrebu. Kolega Lemešić podnio je tužbeni zahtjev protiv mene i Agencije za zaštitu osobnih podataka, a proces je završen 28. siječnja 2018. - tužba je u cijelosti odbačena. Iako sam ja, tobože, otkrila njegove osobne zdravstvene podatke, što je neistina, to ga nije spriječilo da sam ode u lokalna glasila te uz svoju fotografiju objavi svoju životnu priču, uključujući i zdravstvene podatke, iako je prije toga upravo to spočitavao školi na Upravnome sudu u Zagrebu.
Zašto ne obavlja posao kuhara, morate pitati njega i njegove liječnike koji mu svakoga mjeseca daju doznake za bolovanje već više od tri godine, premda mu je viremija zanemariva, kako on u medijima tvrdi. Škola nema nikakvog utjecaja na odlučivanje o tome tko će i koliko biti na bolovanju, a na bolovanje je otišao vlastitom odlukom, nakon što su mu roditelji jasno dali do znanja što misle.
Kolega je pokušao preko svojega odvjetnika iznuditi 350 000 kuna od škole kako bi dragovoljno dao otkaz (iako mu otkaz, ponavljam, nitko nikad nije uručio), budući da je od 550 učenika koji su se pred tri godine hranili u školskoj kuhinji, nakon saznanja o njegovom zdravstvenom stanju, njih 500 odustalo od obroka u školskoj kuhinji! Ako se takva situacija ponovi, predviđam da će nam propasti i projekt besplatne kuhinje za 125 učenika naše škole, koji smo nedavno dobili u suradnji s Gradom Bjelovarom, što bi bila izuzetna šteta za naše učenike i njihove obitelji. Ministarstvo znanosti, obrazovanja (svojevremeno i športa) pružilo mu je pred tri godine mogućnost da radi kao školski domar, ali kolega Lemešić je to odbio "jer voli djecu i voli raditi kao kuhar", što je višekratno izjavio u medijima.
Naglašavam još jednom da nikada nisam ni sa čim ugrozila njegova prava iz radnoga odnosa te sam u svemu postupala u skladu sa zakonima i pravnim propisima Republike Hrvatske i prema naputcima resornoga ministarstva. Pitanje njegova statusa nije pitanje nedostatka educiranosti roditelja (što je za roditelje učenika škole iznimno uvredljivo) već pitanje osobnih stavova roditelja, koje ne možete nasilnim mjerama mijenjati, niti educiranjem niti nametanjem nekih vrijednosti koje oni ne žele prihvatiti. Roditelji su najvažniji partneri u radu škole i imaju pravo na svoje stavove, što god mi mislili o tome.
Stoga još jednom izričem duboko žaljenje zbog situacije u kojoj se našla naša škola, ponajprije zbog naših učenica i učenika.

S osobitim poštovanjem,
uz srdačan pozdrav!
Očekujem da će ova izjava biti objavljena u cijelosti.

dr. sc. Davorka Bačeković-Mitrović,
ravnateljica II. osnovne škole Bjelovar