DAN VRIJEDNOSTI U PŠ ŽDRALOVI
Autor: Ankica Toth, 26. 2. 2013.

Učenici prvih i četvrtih razreda  PŠ Ždralovi danas su bili veseli i znatiželjni. Imali su vrlo zanimljive goste  u razredu, a i sami su bili gosti u jednom roditeljskom domu. Podijeljeni u dvije grupe, naizmjenično su sudjelovali u dvije radionice, a na kraju su  se ujedinili uz ples i pjesmu.

Jutro je počelo  radionicom koju je vodio bjelovarski ljubitelj folklora  i znalac narodnih običaja  našeg kraja , Dubravko Kovačević. Učenici su prvo slušali o odjeći  i običajima prošlih vremena, o tome čega su se djeca plašila i kako su se zabavljala. Upoznali su pučke  glazbene intrumente, naučili pjevati i plesati jedan ples, a na kraju je svaki učenik izradio  svoju igračku/ glazbalo.

Nakon toga slijedila je šetnja do doma obitelji Kudrnovski. Oni u svom podrumu imaju uređenu zbirku starih predmeta. Učenici su se prvo okrijepili toplim čajem, a zatim su pošli razgledati zbirku. Kako su se samo čudili i divili brojnim starim predmetima! Postavili su bezbroj pitanja, a ljubazni domaćini, Dijana i Robert strpljivo su objašnjavali šta je čemu služilo i kako su to sve spasili od zaborava.

Po povratku u školu dočekalo ih je iznenađenje - Tamburaški orkestar Horkuda Golub.  Skupine su se ujedinile i okupile u dvorani. Svi učenici su se primili u kolo i uz zvuke orkestra zaplesali naučenu koreografiju. Oduševljenje je zbilja bilo veliko.

Tako su danas učenici (na)učili cijeniti, voljeti i čuvati  narodnu baštinu,  poštovati tuđi rad i trud, a isto tako da marljivošću i strplivim radom možeš postići divne rezultate.

SLIKE