Uključili smo se u europski projekt "Open Discovery Space: A socially-powered and multilingual open learning infrastructure to boost the adoption of eLearning resources" ODS
Autor: Davorka Bačeković-Mitrović, 8. 4. 2013.

Uključili smo se u europski projekt "Open Discovery Space: A socially-powered and multilingual open learning infrastructure to boost the adoption of eLearning resources" (skraćeni naziv: ODS).

CARNet sudjeluje kao jedan od 50 partnera u ODS projektu koji je financiran od strane Europske komisije. Cilj ovog projekta je uključivanje škola i razvoj zajednice prakse vezano za primjenu inovativnog poučavanja i učenja u školama kroz upotrebu i dijeljenje digitalnih obrazovnih sadržaja putem različitih repozitorija. Rezultat projekta i svih njegovih aktivnosti bit će nastanak europskog web portala na kojem će nastavnici, učenici i roditelji moći pretraživati, komunicirati i koristiti digitalne obrazovne sadržaje.

Pozvani smo da se kao pilot škola uključimo u ODS projekt u fazi provedbe pilot projekata, citiram: "a s obzirom na dosadašnje aktivnosti Vaše škole i Vaših nastavnika u pogledu inovativnosti i iskustvu primjene ICT-a u nastavi".

Pojedinosti o prvoj radionici za nositelje promjena pogledajte ovdje.

Škole uključene u ODS projekt ostvaruju mogućnost sudjelovanja na edukativnim radionicama i seminarima koje ce CARNet organizirati u Hrvatskoj te mogućnost prijave za sudjelovanje u ljetnim i zimskim skolama diljem Europe na kojima nastavnici predstavljaju svoje primjere načina upotrebe digitalnih obrazovnih sadržaja i alata u nastavi.

Svaka pilot škola koja se uključuje u projekt, odredila je jednog nastavnika koji će biti tzv. "agent promjene" u toj školi, a čija je uloga izrada plana aktivnosti škole u suradnji s drugim nastavnicima vezano za primjenu digitalnih obrazovnih sadržaja i različitih alata u nastavi, praćenje primjene razvijenog plana aktivnosti u školi te komunikacija s CARNetom. "Zbog Vašeg entuzijazma i inovativnih ideja za primjenu ICT-a u nastavi te dosadašnjeg iskustva i uspješnih primjera dobre prakse, voljeli bismo kad biste bili zainteresirani za sudjelovanje u pilot projektu.", piše nam djelatnica CARNeta, gospođa Ivana Mišetić.

Škola može u prvoj fazi pilot projekta u provedbu aktivnosti (za koje će se napraviti planovi) uključiti samo jednog nastavnika koji će biti odredjen za ulogu "agenta promjene", a naš tim će predstavljati voditeljica za našu školu, prof. Vesna Janko, te učiteljica Milka Fofonjka i učitelj Nikola Mihočka, koji su prošli ili još uvijek polaze najvišu državnu edukaciju u pogledu stručnog usavršavanja u primjeni računalne tehnologije u nastavi, e-Learning akademiju.