Eratostenov eksperiment
Autor: Vesna Janko, 23. 3. 2014.

Učenici šestih i sedmih razreda naše škole te njihove učiteljice matematike i geografije sudjelovali su u globalnom eksperimentu izmjera opsega Zemlje po meridijanu 21. ožujka. 2014. godine kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutem. Za to im je bio potreban samo štap i sunčeva sjena i naravno, znanje matematike. U eksperimentu je sudjelovalo preko 350 škola diljem svijeta.

Ovaj eksperiment proveden je u sklopu europskih projekata Inspiring Science Education (ISE) i Open Discovery Space (ODS) koji se provode i u našoj školi.

Za nastavak čitanja odaberite "više".

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom u 3. st. pr. Kr. koji je izmjerio opseg Zemlje zapanjujuće točno - 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme upravitelj čuvene knjižnice u Aleksandriji pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici. To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedesetio dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas znamo satelitskim premjerima da opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

Isti eksperiment proveli smo u školi kako bi na problemskom zadatku uvježbali znanja iz matematike i geografije. Sudjelovali su učenici 7.c na satu matematike (učiteljica Marijanka Ileković, dipl. uč.), 6.c dodatne nastave matematike (učiteljica Milka Fofonjka, mr. sci.) te učenici 6.b i 7.b na satovima geografije (učiteljica Vesna Janko, prof.).

Priprema prije izvođenja pokusa.

Eksperiment je proveden dva puta, prvi puta točno u podne (11:59:40), a drugi puta u 12:32:24 radi usporedbe s Gimanzijom "Fran Galović" iz Koprivnice (nalaze se gotovo na istom meridijanu kao i mi).

Prvi korak je bio izmjer sjene, a potom se izračunavo kut upada sunčevih zraka. Nakon toga, trebala se izmjeriti udaljenost između naše škole i ekvatora, a u drugom pokušaju između naše škole i koprivničke gimnazije. Za izmjer udaljenosti koristili smo program Google Earth.

S izračunom prema ekvatoru smo izuzetno zadovoljni:

• dužina štapa: 100 cm
  • dužina sjene: 102 cm
  • kut sunčevih zraka: 46°
  • udaljenost od ekvatora: 5081 km
  • opseg Zemlje: 39 764,34 km

Drugi pokušaj nije dao željene rezultate. Profesorice iz koprivničke gimnazije i naše škole su zaključile kako na tako kratkoj udaljenosti (oko 30 km) su potrebna daleko preciznija mjerenja da bi se dobili relevantni rezultati.

U svakom slučaju, ovo je bio izvrstan primjer učenja na praktičnom primjeru, a i prilika za zabavu i upoznavanje druge škole.