Produženi boravak učenika
Snježne pahulje
Autor: Ines Trnski, 22. 1. 2021.

Jedne od prvih asocijacija na zimu zasigurno su snijeg i snježne pahulje. Snijeg je česta pojava u zimskim mjesecima. Nakupine snježnih kristala čine pahulje. Kada je temperatura dovoljno niska, snježni kristali otežaju i počnu padati iz oblaka. Njihovim nakupljanjem na tlu nastaje bijeli, snježni pokrivač.

Učenici su saznali i neke zanimljivosti o pahuljicama. Jedna od njih kaže kako od svih pahulja koje su ikada pale po zemaljskoj kugli niti jedna nije bila ista kao druge. Svaka pahulja je jedinstvenog oblika i strukture. Također, snijeg ne pada svuda po Zemlji, a više od polovice ljudi koji nastanjuju naš planet nisu vidjeli uživo pravi snijeg.

Učenici 1.a i 1.b razrednog odjela, s učiteljicama Ivanom Vučko i Ines Trnski iz produženog boravka, nacrtali su svoje jedinstvene snježne pahulje. Pahulje su crtali bijelom pastelom, a potom vodenim bojama obojili pozadinu. Za efekt mraza na radovima, posipali smo malo soli te je tako nastala zimska čarolija. Zimski ugođaj u razredu upotpunili smo igrokazom „Oblak, pahulje i vjetar“.

Priloženi dokumenti:
Pahuljice_1.jpg (850.25 KB)